خودروهای زیر 20 میلیون تومان می‌آیند!؟ + عکس

496874-tiago-tata-motors-press-release

خودروهای زیر 20 میلیون تومان می‌آیند!؟ + عکس

منابع هندی از  همکاری «تاتاموتورز» هند با ایران‌خودرو خبر می‌دهند

به نقل از اکونومیک‌تایمز منابع آگاه هندی گفته‌اند «تیاگو» سه سیلندر 4700 دلاری، «زست» چهار سیلندر 7500 دلاری و «بولت» 6800 دلاری گزینه‌های مطرح برای تولید به صورت CKD در مشهد و تهران هستند، اما تاتاموتورز خودروی دو سیلندر «نانو» با قیمت زیر 3000 دلار نیز دارد

tataboltwallpaper

با اجرایی شدن برجام بزرگ‌ترین خودروسازان دنیا یک‌به‌یک به ایران آمدند و حتی خبر از واردات خودروهای آمریکایی هم به میان آمد. هند یکی از کشورهایی است که صنعت خودروسازی بسیار بزرگی دارد و حتی برندهایی مانند جگوار، رنجروور و لندروور هم در این کشور تولید می‌شود. این کشور که از گذشته‌های دور رابطه تجاری با ایران داشته است، به واسطه مسافت کوتاه دریایی با ایران، برای همکاری با ایران مناسب به نظر می‌آید.
مهم‌ترین نکته‌ای که باعث شد در یک سال گذشته احتمال همکاری تاتاموتورز با خودروسازان ایرانی در رسانه‌های داخلی بازتاب پیدا کند، نه مساله مسافت کوتاه، بلکه جذابیت خودروهای بسیار ارزان هندی است. تاتا موتورز که در سال 2015 عنوان هشتمین خودروساز بزرگ دنیا  را کسب کرد، صاحب ارزان‌ترین خودروی دنیاست که به قیمت 2هزار و 500 دلار در هند به فروش می‌رسد. همین مساله باعث شده بود کارشناسان حوزه خودرو، همکاری این شرکت هندی با خودروسازان ایرانی را پیش‌بینی کنند.
منابع هندی از مذاکره خودروسازان ایرانی با تاتاموتورز هند برای مونتاژ محصولات این شرکت در ایران خبر دادند و اعلام کردند قرار است قطعات منفصله خودروهای این شرکت به ایران صادر و با اضافه کردن قطعات داخلی نظیر تایر و باتری، در تهران و مشهد مونتاژ شوند.
به گزارش اکونومیک تایمز، منابع آگاه هندی گفته‌اند
تاتا موتورز در حال مذاکره با ایران‌خودرو برای سرمایه‌گذاری مشترک برای ایجاد واحدهای مونتاژ خودروهای بنزینی تولید این شرکت ازجمله مدل‌های جدید آن ازجمله «تاتا تیاگو» با 4هزار و 700 دلار،  «تاتا بولت» با 6هزار و 800دلار و «تاتا زست» با 7هزار و 500 دلار است.

tata-zest-1
تاتاموتورز، شرکتی اصالتا هندی محسوب می‌شودکه تنها بخشی از شرکتی بسیار بزرگ‌تر و چندملیتی با نام «گروه تاتا» است که در زمینه‌های مختلفی فعالیت دارد. این شرکت که ارزان‌ترین خودروی دنیا در قرن 21 را ساخته است، قصد دارد تا سال 2020 هر سال دو خودرو به بازار معرفی کند.
قرار است قطعات مونتاژنشده خودروهای این شرکت، به ایران صادر و پس از اضافه کردن قطعات داخلی نظیر تایر و باتری، در مراکز تولیدی ایران‌خودرو مونتاژ شوند. همچنین قرار است تاتاموتورز از شبکه فروش ایران خودرو برای عرضه محصولات خود استفاده کند.
این منابع افزودند خودروهای تولیدی با برند «تاتاموتورز» در ایران عرضه خواهد شد و ایران‌خودرو تنها نقش تولیدکننده قراردادی را ایفا خواهد کرد. تاتا موتورز مونتاژ این خودروها را در کمتر از 2 سال آینده آغاز خواهد کرد. بزرگ‌ترین خودروساز هند ابتدا قصد دارد سالانه یک‌صد هزار دستگاه خودرو به بازار ایران صادر کند ولی این رقم به تدریج افزایش خواهد یافت. تولید این خودروها در کارخانه‌ای در حاشیه تهران و مشهد تا سال 2018 آغاز خواهد شد.

tata-nano-europa-on-display-at-geneva-medium_3

ارزان‌ترین خودروی دنیا
ارزان‌ترین خودروی دنیا، که مدلی از خودروهای بسیار کوچک و کم‌مصرف شهری است، با نام «نانو» توسط کمپانی این خودروساز بزرگ هندی ساخته شده است. این خودرو در بزرگراه‌ها با یک لیتر بنزین ۲۶ کیلومتر و در داخل شهر با یک لیتر بنزین ۲۲ کیلومتر راه می‌پیماید. این خودروی 2 سیلندر با حجم موتور 630 سی‌سی، 40 اسب بخار قدرت دارد. قدرت این خودرو از پراید هم 20 اسب‌بخار کمتر است. وزن آن نیز 600 کیلوگرم برآورد می‌شود که این عدد 270 کیلوگرم از پراید کمتر است.
در تابستان سال گذشته با اجرایی شدن برجام این خودرو مورد توجه کارشناسان خودرویی ایرانی قرار گرفت و عده‌ای از کارشناسان بازار بر این باور بودند که جای این رده قیمتی در بازار ایران خالی است و اگر شرکتی اقدام به وارد کردن آن کند، با استقبال خوبی مواجه می‌شود.
اگر این خودرو از طریق هر شرکتی، چه به‌صورت CBU و چه به صورت SKD و CKD به ایران وارد شود، به دلیل کم‌مصرف بودن آن می‌تواند شامل تبصره‌های خاصی برای عوارض باشد و عوارض بسیار پایینی شامل آن شود.
گفته می‌شود همان‌طور که برای خودروهای هیبرید این تبصره‌ها در نظر گرفته شد، خودروهای کم‌مصرف نیز می‌توانند ارزان‌تر وارد شوند. البته این به قدرت چانه‌زنی شرکت واردکننده هم بستگی دارد که در مورد ایران‌خودرو چنین قدرتی وجود دارد.
تاتا نانو با قیمت ۲۵۰۰ دلار ارزان‌ترین خودرو در جهان و حدود ۸میلیون تومان ایران است. فرض کنیم اگر این خودرو به‌صورت CBU به ایران وارد شود حدود ۱۴ میلیون تومان قیمت خواهد داشت، ولی اگر این خودرو با ساخت داخل بالای ۵۰ درصد در ایران تولید شود قیمت این خودرو می‌تواند حدود ۹ میلیون تومان باشد. البته طبق گفته‌ها هنوز صحبتی از «نانو» به میان نیامده است ولی هر سه خودروی زست، تیاگو و بولت کمتر از 8هزار دلار قیمت دارند و احتمالا به‌عنوان خودروهای ارزان‌قیمت برای کامل کردن سبد محصولات

496874-tiago-tata-motors-press-release

ایران‌خودرو در نظر گرفته شده‌اند.  تیاگو با سه سیلندر 1.2 لیتری، نیروی 84 اسب‌بخار مفید تولید می‌کند و  4چرخ متحرک است. این خودرو که حدود یک تن وزن دارد 5 دنده دستی است و در تایرهای جلو از ترمزهای دیسکی و در تایرهای عقب از ترمز کاسه‌ای استفاده می‌کند. دو کیسه هوا برای سرنشینان جلو، داشبورد خنک‌کننده، تهویه هوای اتوماتیک، سنسور پارک عقب و اتصال USB برای شارژ و اتصال با گوشی هوشمند ازجمله امکانات این خودروی 4هزار و 700 دلاری است. نام پیشین این خودرو زیکا بود که به دلیل شباهت با ویروس کشنده آمریکای جنوبی به‌ تیاگو تغییرنام  داد و انتظار می‌رود با استقبال زیادی در بازار مواجه شود.  «تاتا بولت» با 6هزار و 800دلار و «تاتا زست» با 7هزار و 500 دلار خودروهای گران‌تر این مجموعه هستند که از امکانات و قدرت بیشتری نسبت به ارزان‌ترین مجمموعه گروه بهره می‌برند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط